Empatia

Empatia to jedna z głównych tzw. umiejętności miękkich wymaganych w świecie pracy i życiu prywatnym. Mówi się, że bycie empatycznym usuwa blokady spowodowane uprzedzeniami i nieporozumieniami oraz pozwala nawiązać przejrzyste i pozytywne relacje. Co to jest empatia? Dowiedz się więcej.

Empatia – co to jest?

Empatia rozumiana jest jako umiejętność „wczuwania się” w innych. Jest powszechnie definiowana jako zdolność człowieka do dostrzegania u ludzi emocji pozytywnych i negatywnych oraz nieocenianie słuszności ich stanu. Znany badacz inteligencji emocjonalnej Daniel Goleman zdefiniował empatię po prostu jako: wiedza o tym, jak czuje się druga osoba.

Człowiek empatyczny – jaki jest?

Empatia to zatem umiejętność, która pozwala Ci lepiej zrozumieć, jak czuje się i myśli druga osoba. Człowiek empatyczny sam potrafi również dzielić się nastrojem i emocjami z innymi. Czasami i zawsze błędnie empatia kojarzy się ze współczuciem. Człowiek może współczuć tylko ludziom, z którymi dzieli swój sposób myślenia, działania i idee. Natomiast osoba empatyczna jest w stanie zrozumieć, połączyć się i postawić się w sytuacji drugiej osoby, nawet jeśli nie podziela jej myśli lub wyborów.

Empatia – jak ją rozwijać?

Niektórzy twierdzą, że ktoś jest lub nie jest empatyczny i tak już musi zostać. Tymczasem prawda jest taka, że empatii można się nauczyć i ją ulepszać. Jej rozwijanie pozwala żyć inaczej, a pozytywnych implikacji nie brakuje zwłaszcza w miejscu pracy. Co więcej, rozwijanie tej umiejętności sprzyja odczuwaniu większego szczęścia. Osoby empatyczne są bardziej altruistyczne, milsze, cieszą się lepszymi związkami i czują się lepiej, co potwierdzają liczne badania.

Pierwszym krokiem zdobywania empatycznych umiejętności jest zrozumienie siebie i otaczającego świata. Skupienie się na ludziach, dialogach, działaniach pomaga zidentyfikować emocje. Kolejną ważną rzeczą jest nabycie umiejętności aktywnego słuchania, bez przerywania drugiej osobie, lecz z zachętą do jej kontynuowania. Osoby, którym ciężko to zrozumieć i kierować się empatią w życiu, mogą skorzystać z pomocy psychologa.