DDA

Dorastanie w rodzinie, w której ktoś nadużywał alkoholu może znacząco wpłynąć nie tylko na dzieciństwo. Kiedy opiekun lub rodzic zmaga się z uzależnieniem, codzienność jest nieprzewidywalna. Każdego dnia dziecko musi wypierać uczucie smutku, złości, strachu i rozpaczy. Tłumione uczucia ciągle się pojawiają, dają o sobie znać i często robią to w wieku dorosłym. Wtedy mowa o syndromie DDA.

Co to jest DDA?

DDA, czyli dorosłe dzieci alkoholików to osoby, które dorastały w rodzinach, gdzie jedno lub dwoje rodziców byli alkoholikami.  W wieku dorosłym częściej uzależniają się od narkotyków i alkoholu. Są narażeni na większe ryzyko depresji, lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz częściej mają skłonności samobójcze. Mogą być ofiarami przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej.

Ludzie, którzy dorastają z rodzicem lub opiekunem alkoholikiem, częściej mają też problemy z rozwijaniem bliskich więzi. Swoje uczucia kierują ku zależnym partnerom i łatwo wikłają się w toksyczne związki. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że nie znają z dzieciństwa innych doświadczeń,  a powielanie złych wzorców daje im poczucie komfortu.

Czy można pokonać syndrom DDA?

Wiele dorosłych dzieci alkoholików gubi się w swoich relacjach z innymi, traci wątek i nie potrafi odnaleźć się w danej sytuacji. DDA sprawia, że są wyraźnie emocjonalnie niedostępni. Wyrzuty sumienia i poczucie winy nie dają o sobie zapomnieć. Codzienność staje się męcząca i ciężka. Często u niektórych członków rodziny rozwijają się zaburzenia depresyjne lub lękowo-paniczne. Mogą też pojawić się trudności ze znalezieniem lub wykonywaniem pracy. Tymczasem osoby z syndromem DDA nie mogą cofnąć ani zmienić przeszłości, ale nadal mogą zawalczyć o swoje szczęście. Nie ma powodu, dla którego mieliby porzucać swoje szanse na normalne, produktywne życie i założenie pełnej rodziny. W razie potrzeby zasięgnij porady psychologa, zapisz się na terapię lub dołącz do grupy wsparcia takiej jak Dorosłe Dzieci Alkoholików DDA.